Setkání s aromaterapií


    Vždy jsem se zajímala o květiny, přírodu a zahradu. Proto si už možná ani přesně nepamatuji kdy, snad někdy v roce 1996, mě kamarád vzal na seminář o aromaterapii, který vedl právě p. Hadek. Jeho povídání mě tehdy zaujalo, a proto jsem postupně některé věci začala zkoušet. Také jsem si občas něco začala číst o bylinkách, jejich účincích, vůních,….
    Nejsem typ, který neustále pátrá po nových výrobcích a sleduje reklamy, proto mi vyhovovalo to, že si můžu něco vyzkoušet a dále třeba používat. Například opalovací olej používám často jen na obličej i pro běžné dny nebo po koupeli.

    Mám zkušenosti i s jinými výrobky (zubní olej, Lippea, Herpilan, nosní olej, různé mycí oleje,…). To si chce ale všechno nějak vyzkoušet.
    Jinak, když i p.Hadka poznáte blíž, začnete si ho vážit i jako člověka, nejenom jako výrobce aromaterapeutických věcí. Někdy ho stačí jen tak chvilku poslouchat a řeknete si, to je úžasné a přitom tak jednoduché.

Slyšeli jste už někdy o aromaterapii?

Příroda kolem nás je plná nejrozmanitějších čichových podnětů, které nemají za úkol pouze vábit nebo odpuzovat hmyz, zvířata a lidi. Jejich působení, zejména na člověka, je mnohem složitější. Aromaterapie je název pro různé terapeutické i estetické využívání výtažků z nerůznějších druhů rostlin. Vědomě a správně používaná aromaterapie může pomoci odstranit některé škodlivé emoce (agresivita, nenávist, apatie, beznaděj, různé strachy nebo obavy), ale i zklidnit člověka rozbouřeného přemírou dojetí, radování a jásání, protože ve svém důsledku škodí obojí stejně.
V aromaterapii se využívají éterické oleje, které by měly obsahovat vlastnosti rostliny (esence). Éterické oleje je možné extrahovat z určitých stromů, keřů, květin a trav. Nalézají se ve všech částech rostliny: v semenech, květech, plodech, listech, stoncích, kořenech, kůře dřevě, jehličí i pryskyřici. Vlastní výroba však může být pomalá, pracná a velmi drahá, vše závisí na rostlině, protože z různých rostlin můžete získat různé množství éterického oleje. Setkáte se tak s různou kvalitou oleje. Éterické oleje můžete použít formou masáže, koupele nebo inhalace (například aromalampička s kapkou příjemné vůně). A k tomu si můžete přečíst také něco o historii využívání éterických olejů.

Základní éterické oleje

Amarysový
Cedrové dřevo
Cypřišový
Fenyklový
Hřebíčkový
Kafrový
Kozlíkový
Mateřídouškový
Pačuliový
Rozmarýnový
Santalové dřevo
Šalvěj muškátová
Ylang Ylang
Anýzový
Citronelový
Čajovník
Grapefruitový
Jalovcový
Kakostový
Levandulový
Máta peprná
Paprikový
Růžový
Saturejkový
Šalvějový
Zázvorový
Bergamotový
Citronová tráva
Černý pepř
Heřmánkový modrý
Jasmínový
Kmínový
Majoránkový
Meduňkový
Pomerančové listí
Růžové dřevo
Skořicová kůra
Tymiánový červený

Borovicové jehličí
Citronový
Eukalyptový
Heřmánkový žlutý
Jehličí kleče
Koriandr
Mandarinkový
Muškátový oříšek
Pomerančový
Řebříčkový
Smrkové jehličí
Vavřínový

Něco z historie

Éterické oleje se pro terapeutické, spirituální (náboženské a liturgické) a kosmetické účely používaly již před 5000 lety. Aromaterapie vznikla v orientálních kulturách Číny, Indie, Persie a Egypta a na západ se šířila spolu s civilizací.
Již nejstarší posvátné knihy hinduistického náboženství (védy) se zmiňují o parfémech a aromatických produktech, které rozdělují podle způsobu využití na liturgické a terapeutické.
Jejich znalost se v Indii udržela nejméně 3000 let díky ajurvédě, v níž se využívá řady éterických olejů. Základním znakem ajurvédského léčitelství je aromaterapeutická masáž, při které se využívají byliny z místních rostlin a stromů. Také staří Číňané propagovali masáže. Nejstarší dochované lékařské texty z Číny, které vznikaly kolem roku 2700 př. n. l., patří mezi klasická díla rostlinné medicíny. Je velmi pravděpodobné, že staré civilizace Číny a Indie uplatňovaly určité formy aromaterapie, protože z Egypta jsou tyto praktiky i doloženy.

Nová aromaterapie?

Aromaterapii oživil začátkem dvacátého století chemik René-Maurice Gattefossé, který se o éterické oleje začal zajímat na základě pozorování, jež učinil, když pracoval pro rodinnou parfumerii. Všiml si, že mnoho éterických olejů používaných při výrobě parfémů bylo lepšími antiseptiky než chemické látky. Dojem na něj udělala léčivá schopnost levandule, kterou objevil, když si při výbuchu v laboratoři popálil ruku a okamžitě ji ponořil do čistého levandulového oleje. Ruka se zahojila během několika hodin, aniž by na ni zůstaly jizvy. To ho přivedlo k výzkumu využití éterických olejů v dermatologii a kosmetice.
Brzy poté publikoval další Francouz, Albert Couvreur, knihu o využití éterických olejů v lékařství. Současně se nezávisle na tom začal šířit výzkum všude po světě.