Přednášky s Vinogradovem


  Jednou mi zavolala jedna paní, že potřebuje pomoci s úpravami nějakého textu. Nakonec jsem jí pomáhala i s tvorbou stránek a zaregistrování nové domény. A pak se mi zeptala, jestli bych jí nepomohla i s prezentací a letáčkami pro jeden seminář, který organizovala.
  Chvilku jsem přemýšlela a pak jsem si řekla, proč ne? Něco si vydělám a třeba si poslechnu i něco nového. Tak jsem tuto práci přijala a vytvořila pro ni letáčky.

  Člověk, kteroho na seminář pozvala byl Michel Vinogradoff, francouzský lékař, který pracuje v oblasti čínské medicíny. Zajímá je celkově o tuto filosofii léčení i přístupu k životu a pak ještě pracuje v oblasti hypnózy.

  První jeho seminář se jmenoval Přeměny a některé jeho myšlenky byly opravdu zajímavé. Hlavně ty, které se týkaly čínské Knihy Proměn.

  Později jsem ještě pomáhala na jeho seminářích hypnózy, ale tam se mi některé věci už nelíbily. Možná přístup v některých situacích, možná, že jen hypnózu nemusím. Rozhodně to ale byla zajímavá skušenost. Jednak vidět organizaci semináře, co to obnáši, pak se setkat se zajímavým člověkem, dovědět se nové informace. Určitě této zkušenosti nelituji.

Kdo je Michel Vinogradoff?

Francouzský lékař Dr. Michel Vinogradoff je akupunkturista, sinolog, homeopat, specialista na hypnózu, znalec čínských reálií, taoismu s více než 25letou praxí v oboru.
Michel Vinogradoff zná dobře čínskou filozofii. Přednáší na konferencích a seminářích o akupunktuře, čínské filozofii, Yi Jingu, Feng Shui, symbolických aspektech akupunktury a dalších zajímavých tématech.
V češtině byly vydány jeho knihy Yi Jing aneb Běh Osudu, Duch jehličky a Ticho jehličky.
Více o knihách na stránkách zde.
Michel Vinogradoff

Jak je to s vnímáním času?

Mění se na našem stavu a rozpoložení mysli, například během spánku si nepamatujeme, jak dlouho spánek trvá.
Každou změnu můžeme vyhodnotit až na základě uplynutí určitého času, v daném okamžiku nelze změnu vyhodnotit, protože vše se neustále mění.
A pokud chceme hovořit o změně, pak je třeba také hovořit o stálosti (vitalita je stálá).

Náznak a intuice

Náznak - je nejjemnější pohyb - je to to, co předchází štěstí. Když se zachytí náznak má se hned se začít jednat. Proč? Protože první náznak znamená, že nastane změna.
Intuice umí zachytit první náznaky. Náznak má zůstat ve skrytu, je zbytečné vysvětlovat jak a proč to je.

To, co se nemění

Když jde o transformaci nebo změnu, pak se jedná o pronikání principů.

 • život zakořeňuje v srdci, tam, kde změny jsou prováděny duchem, i když se měníme, stále jsme to my
 • nedá se očekávat něco, co se děje samovolně

Změna

Změna není izolovaná a nikdy není neutrální, ale vpisuje se do rámce určitého období. Proto se někdy musí třeba vyčkat, vybrat nový plán - prostě je třeba čekat na iniciaci změny, ale výsledek bude, až nezbytná doba uplyne - pak nastane sklízení plodů.

Prostá změna

Co je snadné, umožňuje snadno poznávat

 • jednoduchost - umožňuje měnit poznání, přeměňuje způsob, jak nahlížíme na svět - věci jsou takové, jaké jsou a nepotřebují naše hodnocení k tomu, aby šly svou přirozenou cestou - toto poznání vede k mlčení a k tichu
 • vědění kvantitativní vede k omylu (skutečnost, že hromadíme poznatky, nám umožní snadnost, ale pak i omyl), snadnost souvisí totiž s jednoduchostí
 • důležitý je požadavek pružnosti vzhledem k vnějšímu - schopnost umět žít, umět s věcmi nakládat - pak se snadno přizpůsobujeme a následuje krásně plynutí věcí
 • tvoření je pevné jako skála a zbavuje člověka snadnosti a poddajnosti
 • poddajnost znamená jednoduchost, akceptujeme to, že se podrobujeme tomu, co přichází a pokud se postupuje snadno - pak se dosahuje principu