Procházka Malou Fatrou

Slovensko, to je přece tady kousek, si každý může říci. Taky jsem si to tak říkala a cestu na Malou Fatru odkládala. Ale vždy jsem se tam chtěla jet podívat, protože jsem tam naposledy byla někdy na školním výletě.
Nakonec jsem se tedy přihlásila a vyrazila. Trochu, co mi pokazilo náladu bylo to, že cestovka to neměla dobře spočítané časově (přibírali jsme další skupinky v Olomouci a Přerově) a díky tomu jsme se pod Malou Fatru do Štefanové dostali až v 11 hodin (trochu pozdě na to, aby se vše dalo v pohodě stíhat).
Ale co dělat, je lepší hned vyrazit a raději se dívat a využít aspoň ten čas, co je..

Začátek procházky

Tak, tím směrem se bude stoupat
Rozhodně oba Rozsutce působí monumentálně, i když mě osobně se asi víc líbí ten Malý Rozsutec.
Takže můj výlet začal v obci Štefanová, odkud jsem vyšla do sedla Podžiar..

Dolné a Nové Jánošíkovy diery

kaňon dolných dier hezká zákoutí v dolných dierach některá místa jsou opravdu úzká najdete zde i vodopád
prostě toto umí udělat potok už jsme skoro nahoře kaňonu horní skály kaňonu kouzelná vyhlídka
A hned jsem pokračovala dál do Dolných a Nových Jánošíkových dier. Je to vlastně kaňon s potůčkem a hezkými vodopády. Samozřejmě jdete nejenom po skále, ale i po různých žebřících a lávkách..
Také je třeba si všímat květin, které se nachází v okolí, bez toho by to určitě nešlo.

Horné Jánošíkovy diery a výstup do sedla Medzirozsutce

blatouch a ještě jedna kytička cestička k horným dieram potok je naším průvodcem
cesta kolem vodopádů není to kouzelné kytičky ve skále vás také překvapí mírnější stoupání
obyčejná bystřina a zase několik schůdků jako v pohádce tady je trochu strmější stoupání
k tomu není třeba nic dodávat a pokračuji dál opět tu jsou žebříky trochu se potěšte
a už se ukazuje Malý Rozsutec ten pohled se musí vychutnat kolem jen louky a les také Malé Fatra
Další, trochu náročnější část cesty, vedla na Horné Jánošíkovy diery. Zde už se opravdu stoupá někdy po strmějších žebřících a schůdkách, ale také se jen tak za pomoci řetězů dostáváte vždy o stupínek výš. Ale cesta tudy stála určitě za to, nádherné vodopády, jezírka i bystřiny. Cesta vedla nahoru mezi skálami a hlavně všude kolem směrem nahoru krásně zelený les..
Bylo to fajn vystoupat až nahoru do sedla Medzirozsutce. Pohled na okolní krajinu a Malý Rozsutec je k nezaplacení. Hlavně tehdy, když takto vyjde počasí. Šla jsem se ještě podívat i přímo pod Malý Rozsutec, ale protože nebylo už dostatek času, tak jsem se raději vrátila (třeba někdy příště). Prostě to nešlo, i když v tomto počasí by to určitě stálo za to.

Návrat do Štefanové

pohled k nezaplacení skutečně je to jen Malá Fatra obcházení Velkého Rozsutce kouzlo Velkého Rozsutce
k tomu není třeba nic dodávat a teď zase dolů do Štefanové poslední pohled na Rozsutec
Raději jsem se pak vydala směrem do sedla Medziholie, kde jsem obešla Velký Rozsutec a pak pomalu scházela zpět do Štefanové.
Myslím, že Malá Fatra je moc hezká, a určitě bych se tam ještě chtěla vrátit, i kdyby třeba jen na ten Malý Rozsutec. Určitě by to stálo za to.