Co jsou čakry?


    Čakry jsou důležitá energetická místa našeho těla, která ovlivňují naši psychiku i naše tělo, protože jimi proudí energie, kterou tělo přijímá. Existuje sedm hlavních čaker, které nás nejvíce ovlivňují. Je-li některá čakra porušena, pak se to projeví i v dané tělesné oblasti, například příznakem nemoci. Nevyvážené energie v čakrách mají také silný účinek na city a nálady člověka.
    Kde jsou v těle čakry?

První čakra - čakra kořenová

První čakra tvoří životně důležitý základ a pramen vitální síly pro vyšší čakry. Je centrem oběhového systému energií a sídlem kolektivního podvědomí.
Tato čakra ovládá všechno pevné v těle (kosti, nehty, zuby). Nachází se v dolní části páteře, proto ovlivňuje i nohy. Má vztah také k pohlavním orgánům a pohlavním žlázám.
Jestliže má dostatek energie, potom je její barvou ohnivě červená.

Druhá čakra - čakra sexuální

Druhá čakra je centrem původních nefiltrovaných emocí, sexuální energie a tvořivých sil. Tato čakro ovlivňuje naše pocity a tvořivé jednání, ovlivňuje i naše mezilidské vztahy.
Má vztah k pohlavním orgánům, moč. měchýři, ledvinám i slezině. Ovlivňuje v těle lymfu i cévy. Nachází se blízko dolního konce páteře, přední aspekt nad ohanbím.
Náleží k ní oranžová barva.

Třetí čakra - čakra osobnosti

Třetí čakra je centrem naší síly, touto čakrou přijímáme sluneční energii. Je sídlem osobnosti a místem, kde nachází svoji společenskou identifikaci. Nachází se u pupku, nad solárním plexem. Její barva je žlutá.
Ovlivňuje trávící systém, žlučník, játra, žaludek, bederní obratle, ale i svaly nebo nervový systém.

Čtvrtá čakra - čakra srdeční

Srdeční čakra je centrem opravdové, ničím nepodmíněné lásky. Tudy vnímáme také krásu přírody, harmonii v hudbě, výtvarném umění a v poezii. Zde jsou obrazy, slova a tóny přeměňovány na pocity. Spojují se v ní tři spodní fyzicko-emoční centra se třemi horními duchovními.
Nachází se nad srdcem a ovlivňuje hruď, srdce, plíce, ramena, ruce.
Její barva je zelená nebo také růžová a zlatá.

Pátá čakra - čakra výrazu (krční)

Pátá čakra je centrem lidských vyjadřovacích schopností, komunikace a inspirace. Slouží jako most mezi naším myšlením a cítěním a vyjadřujeme přes ni vše, co v nás žije – smích, pláč, pocity radosti i lásky, stejně jako vzteku, strachu či úmysly, přání a myšlenky. Můžeme však vyjádřit pouze to, co v sobě máme.
Čakra se nachází na přední části krku a souvisí se štítnou žlázou. Dále ovlivňuje krk, ústa, čelisti, uši.
Její barva je světle modrá (stříbrná, zelenavě modrá).

Šestá čakra - čakra poznání (třetího oka)

Čakra je sídlem vyšších duchovních sil, intelektuálních schopností rozlišování, paměti a vůle, dovršuje vědomé vnímání bytí a na tělesné úrovni je řídícím centrem nervového systému. Šestá čakra je vyjádřena všemi smysly, a také nadsmyslovým vnímáním. Touto čakrou získáváme přístup ke všem úrovním stvoření, které leží za fyzickou realitou.
Čakra se nachází na čele mezi obočím, zadní naproti na temeni hlavy (třetí oko). Má vztah k hypofýze a její barva je indigově modrá.

Čakra sedmá - čakra korunní

Sedmá čakra je sídlem nejvyšší dokonalosti v člověku. Funkcí sedmé čakry má být příjem energie z kosmu. Sídlo božské dokonalosti v člověku. Obsahuje všechny energie nižších center a je pramenem a výchozím bodem pro projevy energií všech ostatních čaker. Je umístěna na vrcholku hlavy (jako koruna), směřuje vzhůru. Její barva je fialová nebo bílá či zlatá. Tato čakra souvisí s epifýzou.