V okolí městečka Svratka (začátek března 2018)
Tak jsem se konečně odhodlala a vyrazila do Svratky. Téměř celá cesta byla v pořádku, až na její konec, kde jsem se nechala přemluvit navigací a odbočila jsem na Kadov a Herálec (v zimě neudržovaná cesta a nyní na začátku března pouze projeté koleje a občas i ty namrzlé nebo na sluníčku zaplněné vodou). Ale projela jsem a myslím, že příště si vytisknu i mapu cesty, nebudu věřit jen navigaci.
Přes Karlštejn na Zkamenělý zámek
Ale nyní už k vlastnímu výletu. Nejprve to bylo po červené nahoru na Karlštejn (781 m), kde se nachází lovecký zámeček (nyní je v rekonstrukci) hezkou krajinou probouzející se do jara. Nádherné louky a občas ještě trochu sněhu. Náročnější cesta byla jen lesem, kde přes den natátý sníh přimrzal a některé části dobře klouzaly.Moje cesta vedla kolem Knížecí studánky ke skálám s názvem Zkaměnělý zámek (757 m). Pro mne určitě hezké a okouzlující místo. Plno mechu a zajímavé tvary skal. Tyto útvary prý vznikaly při mrazovém zvětrávání rul ve starších čtvrtohorách. Přičemž skalní bloky jsou odděleny výraznými puklinami. Výška skal sahá k deseti metrům.
Milovské perničky
Dále jsem pokračovala po modré až ke skalám Milovské perničky (730 m) neboli k tajemným skalním mísám (jedná se ale o zvětráváním vymodelované skalní mísy na plošinách skal). Vylezla jsem si i nahoru na vyhlídkové místo.Jinak samotné skály jsou úžasné útvary, jedná se o moc hezké místo. Jen tak pro zajímavost, název prý vychází z lidového pojmenování pro mísu, v níž se třel mák - pernice.
Čtyři palice
A poté už dál ke Čtyřem palicím (732 m). Vylezla jsem i nahoru na vyhlídkové místo, ale přiznám se, že horší to bylo dolů, protože vše klouzalo (přece jen sníh a led, který se na skalách držel není pro takový výstup ideální). Ale hezký pocit, když to takto zvládnete.Jinak tyto skály také vznikly mrazovým zvětráváním ve čtvrtohorách, kdy byly vytvarovány tři mohutné rulové skalní bloky: Čtyřpaličatá skála, Děvín a Tvrz, na něž navazuje nižší skalní hřeben Opomenutá. Nejmohutnější Čtyřpaličatá skála prý dosahuje délky více jak 50 m a výšky 33 m. Podle puklin jsou na jejím vrcholu zformovány čtyři výrazné bloky lidově zvané palice.
Devět skal
A pak dál dolů po modré do obce Křižánky a po chvíli zase nahoru na Devět skal. Tedy nejprve se zastavuji u Bílé skály, která je asi 60 m dlouhá a 28 m vysoká. Jedná se o nejvýraznější skalní útvar, kterým končí pruh skalních bloků vybíhající od Devíti skal. Toto si hned uvědomíte, když jdete dál, kde neustále nějakou skálu potkáváte schované často mezi stromy v okolním lese.Tedy určitě ne nezajímavou cestou se přijde až k té nejvyšší části, samotnému vrcholu Devět skal (836 m).
Devět skal je nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny. Skalní útvar je rozeklaný puklinami na devět bloků, vysokých až 15 metrů. V jeho okolí jsou i další menší skalky.
Ze Žďáru nad Sázavou k Devíti skalám (konec září 2023)
Vlakem jsem dojela do Žďáru nad Sázavou a dál jsem již pokračovala pěšky. Když jsem procházela kolem Zelené hory, překvapila mě zde pouť s procesím, které zpívalo "Svatý Václave". Nakonec jsem vyšla i nahoru (Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého) a dívala se na celou pouť a chvíli jsem jen tak vše pozorovala a poslouchala.
Cesta na Zelenou Horu
Na naučné stezce kolem Konvenského rybníka
Poté jsem se ještě prošla po naučné stezce kolem Konvenského rybníka a po návratu do Žďáru jsem se ještě podívala na Dolní hřbitov (Krchůvek) se sochou anděla posledního soudu. Jednalo se v minulosti o morový hřbitov.Kolem Pilské nádrže
Moje putování pak vedlo k Pilské vodní nádrži.Další pokračování výletu
Od Pilské vodní nádrži jsem se vydala přes Polničku kolem Kamenného rybníku až k Velkému Dářku (největší rybník na Českomoravské vrchovině).Přes Škrdlovice jsem se dostala až na Tisůvku (800 m) - rulová skála. Nakonec jsem prošla přes Žákovu horu kolem Rumpoltova rybníku směrem k Devíti skalám.